Kiedy powinniśmy defragmentować dysk komputera?

Prawie każdy serwis komputerowy podpowiada nam w przypadku awarii, że najlepszym sposobem na jego pozbycie się jest właśnie zdefragmentowanie dysku. Często podczas wizyty fachowca również pada pytanie o to, kiedy taka czynność była ostatnio wykonywana. W takim razie – kiedy i po co powinna być wykonywana defragmentacja?

W jakim celu wykonujemy defragmentację?

Najczęstszym powodem wykonywania defragmentacji jest porządkowanie tego, co mamy w systemie i co tworzy się każdego dnia podczas zwykłego korzystania z programów oraz aplikacji. Dzisiaj nie jest to już niezbędne narzędzie, ale w dalszym ciągu jest bardzo użyteczne i powinno być przez nas stosowane. Powodem robienia defragmentacji jest fakt, że pliki podczas pracy komputera są dzielone na fragmenty, co w teorii spowalnia pracę komputera. Proces defragmentacji polega więc na ich scaleniu i spowodowaniu, że jak największa ich część będzie znajdowała się w jednym miejscu.

W jaki sposób robić defragmentację?

Najczęściej stosowanym programem był systemowy – całkiem nieźle sprawdzał się zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Taką czynność można wykonać samodzielnie, chyba, że nie czujemy się zbyt mocno w temacie zarządzania zasobami komputera – w takim przypadku najlepiej będzie zgłosić się po pogotowie komputerowe , które zajmie się naszym komputerem dokładnie oraz kompleksowo, a przy okazji defragmentacji wyczyści również rejestry i zadba o zwiększenie ilości miejsca na dysku.

2 thoughts on “Kiedy powinniśmy defragmentować dysk komputera?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *